Wpisy z Kwiecień, 2015

Islamskie nakrycia głowy

29 kwietnia 2015, w kategorii Jemen

Islamskie nakrycia głowy Islam jest bardzo surową religią, wymusza ona na swoich wyznawcach nie tylko określony styl życia, ale nawet ubiór. Najbardziej na tych wytycznych straciły kobiety, ponieważ w tym wypadku nie ma mowy o niezależności, czy dowolności w ubiorze. Kobiety wyznające islam muszą nosić ubiór zgodny z ich religią. Jeśli chodzi o jego cechy charakterystyczne to musi być przede wszystkim prosty i skromny tak według islamu wymaga prorok. Kobiety swym strojem mają pokazywać wiarę a nie kusić mężczyzn. Dlatego też najczęściej zakrywają całe ciało. Nawet twarz jest punktem, który wymaga osłony. Według wierzeń ludowych to ona najbardziej kusi płeć przeciwną. Twarz można zakrywać częściowo lub całościowo wszystko zależy od terenu, na jaki trafimy. Tradycyjnym okryciem twarzy jest burka noszą je głównie kobiety w Afganistanie, jest to całościowe okrycie twarzy bez pozostawionych elementów na oczy. Kolejnym sposobem na osłonięcie twarzy jest nikab. Jest to osłona całej głowy, lecz posiada drobne otwory na oczy. Najbardziej wygodnym ze strojów jest nadal hidżab jest to całościowe osłonięcie całego ciała szarym materiałem, ale z kolei w tym wypadku twarz jest odsłonięta. Nakryte są tylko włosy kobiety i szyja. Nakrycia islamskie są dość kontrowersyjne, można je nosić na terenie islamu jednak w krajach europejskich budzą mieszane uczucia. Rządy niektórych z krajów chcą nawet wprowadzić zakaz ich noszenia, ponieważ obawiają się ze strony kobiet islamskich zamachów terrorystycznych. Pod tak wykonanym ubraniem ciężko jest stwierdzić, czy dana osoba nie ma ukrytych zamiarów.

Wietnam

29 kwietnia 2015, w kategorii Państwa Azji

Wietnam Wietnam jest państwem mieszczącym się w południowo wschodniej Azji. Teren znajduje się dokładniej na półwyspie indochińskim. Wietnam jest sporym pod względem ludności państwem, ulokowany jest na piętnastej pozycji na świecie. W Wietnamie podobnie jak w większość krajów azjatyckich istniej podział terenu na prowincje oraz dystrykty. Ze względu na niebanalne ukształtowanie i położenie Wietnamu mamy tutaj do czynienia z rożnymi strefami klimatycznymi. Obrzeża Wietnamu to klimat podzwrotnikowy z kolei w Wietnamie środkowym występuje klimat równikowy. Na południu kraju możemy mieć styczność już z całkiem innym klimatem zwrotnikowym. Taka różnorodność przekłada się naturalnie na roślinność i częściowo gospodarkę regionu. Wietnam to dobre miejsce do uprawy kawy. Produkowane jest jej tyle, że Wietnam eksportuje ją na cały świat, jest to drugi kraj po Brazylii, w którym kawę produkuje się na tak dużym poziomie. Na zielonych terenach Wietnamy znakomicie uprawia się także ryż, tytoń czy herbatę. Teren na pewno nie może narzekać na susze. Gleba jest tutaj bardzo urodzajna i żyzna. Wietnam ma bezpośredni dostęp do morza i w pełni sytuacje ta wykorzystuje. W Wietnamie łowi się ryby morskie, oraz rozwija się akwakultura. Sam dochód z eksportu krewetek i innych skorupiaków daje krajowi ogromny zastrzyk gotówki. Jeśli chodzi o ludność Wietnam jest krajem typowo różno narodowościowym, wszystko za sprawą migracji wielu plemion. Największą grupa etniczną są tutaj Wietnamczycy jednak nie brakuje też chińczyków.

Tajlandia

27 kwietnia 2015, w kategorii Państwa Azji

Tajlandia Tajlandia jest pięknym państwem mieszczącym się w południowo wschodniej Azji. Graniczy między innymi z takimi państwami jak Laos, Kambodża, Malezja. Dawna nazwa tego miejsca to Syjam, który oznaczał w tłumaczeniu wolny. Tajlandia to głównie niziny na północy możemy jednak spotkać już młode wierzchołki górskie. Pastwo rządzone jest przez króla, władza ustawodawcza należy zaś do zgromadzenia narodowego, które to jest wybierane wyborach powszechnych. W Tajlandii występuje ciekawy podział terytorialny, mianowicie jest tutaj 6 regionów i 76 prowincji. Oprócz tego podziału możemy zauważyć wydzielenie dwóch dystryktów specjalnych są nimi Pattaya oraz Bangkok. Co ważne każda prowincja dzieli się jeszcze na dzielnice a ich nazwy są zarazem nazwą stolicy. Tajlandia jest ciekawym krajem kulturowym na tym terytorium znajduje się wiele miejsc godnych uwagi. Z racji podziału na mniejsze części jest to duża różnorodność kulturowa i wyznaniowa. Największą liczbę ludności stanowią jednak nadal tajowie. Wiele narodowości i plemion wpływa na bogactwo tego regionu, jedno z takich plemion o nazwie karencji jest szczególnie ważne ze względu na zainteresowanie, jakie wzbudza. Kobiety pochodzące z tego plemiona noszą na szyi grube obręcze, jako formę dekoracji. Jest to na prawdę coś godne uwagi. W Tajlandii ciekawi są ludzie, ale też i miejsca turystyczne. W tym kraju zlewa się nowoczesność dużych miast z górskimi chatkami pamietającymi jeszcze odległe czasy. Tylko tutaj zobaczymy plemiona żyjące według dawnej kultury pierwotnej, ruiny świątyń czy szkołę słoni.

Liban

25 kwietnia 2015, w kategorii Państwa Azji
Tagi: , ,

Liban Jednym z wielu krajów kontynentu azjatyckiego jest Liban. Kraj znajduje się w zachodniej części Azji i bliskiego wschodu. Graniczy przede wszystkim z Syrią i Izraelem posiada też połączenie w morzem śródziemnym. Bardzo ciekawa jest sama nazwa państwa mianowicie oznacza biały jak mleko, ma to odniesienie do wierzchołków górskich, które właśnie taki kolor posiadają. Takie tłumaczenie nazwy tego rejonu odnaleziono w zabytkowych tablicach pochodzących z czasów starożytnego miasta Elba. Słowo występuje też bardzo często w samej biblii. Krajobraz Libanu to przede wszystkim wysokie góry tylko nie liczne tereny są nizinami nadbrzeżnymi. Liban znajduje się w pasie klimatu śródziemnomorskiego oznacza to w praktyce zimne zimy i cieple lata. Występuje też podział na porę suchą, oraz mokrą. Klimat, oraz uboga ziemia sprawiają, że w Libanie nie ma bogatej roślinności. Możemy spotkać tu jedynie stepy oraz pozostałości po pięknych lasach cedrowych. Jeśli chodzi o ustrój Liban jest republiką demokratyczną parlamentarno gabinetową. Libanem rządzi prezydent wybierany na kadencje, co sześć lat, władzę ustawodawczą stanowi jednoizbowy parlament, ten wybierany jest, co cztery lata. Co ważne władza sądowa jest sprawowana przez niezawisłe sądy. Liban posiada bardzo bogatą historię, dawniej był bardzo rozwiniętym krajem azjatyckim jednak po wybuchu wojny z Palestyną gospodarka zamarła. Obecnie kraj stopniowo odbudowuje się. Jeśli chodzi o przemysł w Libanie wytwarza się biżuterię, odzież, ropę naftową oraz inne szlachetne pierwiastki jak aluminium. Nie możemy naturalnie pominąć turystki, która zasila bardzo mocno całą gospodarkę krajową.

Geografia Jemenu

24 kwietnia 2015, w kategorii Jemen

Geografia Jemenu Jemen jest krajem bardzo tajemniczym, mało, kto wybiera go na miejsce wycieczek tym czasem jest tutaj bardzo ciekawie. Już samo położenie Jemenu wskazuje na piękne krajobrazy. Kraj znajduje się na krawędzi Płaskowyżu arabskiego. Jeśli chodzi o samo uksztaltowanie kraju dominują tutaj góry, oraz liczne wyżyny. Jemen sąsiaduje też z Morzem czerwonym, Zatoka adeńską i Morzem arabskim. Północ kraju to z kolei teren bardzo suchy, rozciąga się tutaj pustynia Ar-rab al.- chali. Pustyni ta jest bardzo ciekawa, ponieważ pory suche mogą tutaj trwać od 5 do nawet 10 lat. Państwo znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, procentuje to w suche treny, ubogą glebę. Średnia temperatura waha się od 25- 35 stopni. W pasmach nizin jest chłodniej tam też występują ubogie opady deszczu. Niesprzyjające warunki atmosferyczne przyczynią się do ubogich opadów powstawania rzek okresowych. W sumie tylko tutaj możemy szukać lepszej gatunkowo gleby. Koryta rzek są miejscem występowania gleby aluwialnej. Jeśli chodzi o roślinność Jemen porasta roślinność krzewista, sawanny kolczaste zarośla. Jedynie w górach możemy zetknąć się z lasami akacjowymi. Skąpość przyrody wpływa na występowanie tutaj małej liczby zwierząt. W Jemenie możemy spotkać przede wszystkim pawiany, gazele, hieny szakale, warany, czy żmije rogate, tylko te zwierzęta zdołały się dopasować do tutejszego trudnego klimatu i uksztaltowania terenu.

Irak

23 kwietnia 2015, w kategorii Państwa Azji
Tagi: , ,

Irak Irak jest państwem arabskim znajdującym się na bliskim wschodzie, na mapie możemy szukać go w pobliżu Zatoki perskiej. W Iraku zachodzi ciekawy podział kraju na aż osiemnaście prowincji. Podział na prowincje spowodował, że znajduje się tutaj olbrzymia różnorodność etniczna. W Iraku możemy spotkać przede wszystkim arabów, Kurdów, Asyryjczyków, persów, a nawet żydów. Główną religią tego kraju jest islam, którego wyznawców jest najwięcej. Islam jest słowami proroka, który decyduje określa jak ludzie mają żyć. Najgorzej na zasadach tych tracą kobiety, ponieważ w tym wypadku bardzo ograniczona jest ich swoboda. Muszą pełnić rolę żony, matki na tym kończy się ich misja. Irakijczycy bardzo przywiązani są do tradycji i religii widać to nawet na przykładzie ubioru. Panie noszą okrycie ciała i zasłonki na twarz, w niektórych miejscach są to burki lub chusta, aby nie kusić do grzechu. Irak to w brew przekonaniom bardzo ubogi kraj, odnotowuje się tutaj ponad trzęście procent osób bez zatrudnienia. Większość pracuje na roli. Mimo upraw Indie nie są samowystarczalnym krajem i muszą importować żywność od sąsiadów. Poza jedzeniem dogodzi tutaj chemia, ubrania czy nawet maszyny. Indie mają słabo rozwiniętą gospodarkę krajową, ale posiadają atut w postaci bogactw naturalnych. To właśnie tutaj wydobywa się ogromne pokłady ropy naftowej czy gazu ziemnego. Pod względem wydobycia minerałowi rak zajmuje drugie miejsce w rankingu świtowego wydobywania.

Ubiór kobiety w islamie

20 kwietnia 2015, w kategorii Jemen

Ubiór kobiety w islamie Ubiór kobiecy wyznaczony jest przede wszystkim religią, jaką wyznają mieszkańcy Jemenu. Kobiety ze względu na swoją skromność i aby nie zachęcać mężczyzn do złego zachowania noszą strój zwany hidżab w dosłownym tłuczeniu strój oznacza zasłonę. Kobiety zmuszone są pomimo wysokich temperatur, jakie mają miejsce w Jemenie nosić strój zakrywający nie tylko twarz ręce, ale i nogi. Celem takiego zakrycia jest zapobieganie popędom seksualnym mężczyzn. Ubiór kobiety w islamie jest bardzo oryginalny strojem, kobiety chcą pokazać swoją cnotę oraz czystość. Według kultury islamskiej wszystko, co jest w kobiecie najlepsze jej walory powinny zostać skryte przed okiem innego mężczyzny i pozostawione dla męża. Szata ta jest bardzo specyficzną, zakrywa prawie całe ciało, włosy, wyglądem zbliżona jest do dzisiejszego habitu noszonego w zakonach. Ubiór ten, pomimo, że bardzo nie komfortowy i mało wygodny oznacza przynależność kulturowa oraz to, z jaką religią utożsamia się jego właścicielka. W zasadzie wszystkie kobiety od zalania wieków noszą hidżab jest to strój narodowy. Każdy turysta, jaki się tutaj pojawia w innym niż tradycyjne ubranie staje się troszkę napiętnowany, lub zaczepiany przez męską cześć społeczeństwa. Ważnym elementem hidżabu jest także zasłona twarzy, która nosi nazwę nikab. Jest to rodzaj chusty, która owija się głowę tak, aby pozostawić widocznemu tylko oczy. Według wielu osób to właśnie twarz najbardziej kusi i prowokuje. Kolejnym ozdobnikiem twarzy hindusek jest też burka, czyli całościowe skrywanie twarzy pod osłoną siatki, dzięki temu kobieta jest bezpieczna przed zaczepami mężczyzn i nieprzyzwoitym zachowaniem.