Gospodarka Jemenu

7 czerwca 2015, w kategorii Jemen

Gospodarka Jemenu Jemen pod względem gospodarki jest bardzo zacofanym krajem. Państwo to posiada najmniej rozwiniętą sieć gospodarki. Dobrą wiadomością jest fakt, że zadłużenie tego kraju maleje i dziś wynosi tylko ok 40 procent. Jeśli jednak rozpatrzymy ten kraj dokładnie zauważymy niską inflacje, oraz duże bezrobocie sięgające 35 procent. W Jemenie na ma fabryk oraz przemysłu, dlatego też jedynym miejscem zatrudnienia dla lokalnej ludności zostaje rolnictwo, oraz pasterstwo. Jeśli chodzi o rolnictwo opiera się ono na hodowli zbóż, owoców, warzyw, oraz kawy. Zwierzętami hodowlanymi w tym konkretnym przypadku będą kozy, wielbłądy, owce, drób. Wszystkie te zwierzęta, które zdolne są przetrwać ciężkie warunki klimatyczne, jakie występują na tym terenie. Sąsiedztwo mórz sprawia, że Arabowie utrzymują się też z połowu ryb morskich. Jemen, pomimo, że jest bardzo trudnym terenem do życia ma jeden ważny aspekt tutaj wydobywa się pokaźne złoża ropy naftowej. Największym miastem przemysłowym jest Aden to właśnie tutaj zatrudnienia znajduje najwięcej młodych Arabów. Jemen z racji tego, że nie posiada zakładów produkcyjnych większość przedmiotów eksportuje od swych sąsiadów. Kupują przede wszystkim żywność, sprzęty maszyny, ponieważ tych brakuje. Jeśli chodzi o import Jemen może pochwalić się importowanie w dużej skali ropy naftowej, suszonych ryb czy znakomitej kawy. Jak widać z powyższego gospodarka Jemenu jest słabo rozwinięta.

Oman

21 maja 2015, w kategorii Państwa Azji

Oman Państwem znajdującym się na półwyspie arabskim jest Oman. Stolicą zaś tego kraju jest Maskat. Większość terenu jest nizinna, a w zachodniej części znajduje się pustynia. Nie brakuje tutaj też terenów górzystych. Z powodu klimatu, jaki tutaj występuje zimy są bardzo ciepłe, temperatura dochodzi do 20 stopni latem zaś jest duszno i upalnie z temperaturami powyżej 50 stopni. Z powodu ciepłego klimatu i suszy w kraju dominują głównie pustynie i tereny piaszczyste. Możemy spotkać tutaj nieliczną roślinność typu palmy, niskie akacje. Domownikami tych trudnych terenów są w znacznej mierze gatunki gadów, płazów oraz owadów. W Azji najważniejszą osobą jest sułtan, to on podejmuje decyzje dotyczące państwa, finansów czy obrony. Kraj nie posiada parlamentu, konstytucji czy partii politycznych. Głównym wyznacznikiem prawa jest tutaj prawo muzułmańskie. Cały kraj podzielony jest na 5 rejonów i 3 super gubernatorstwa. Głównymi mieszkańcami Omanu są Arabowie, kraj charakteryzuje się dużym konserwatyzmem. Normy kulturowe wyznacza tutaj islam, szczególnie widać to na przykładzie kobiet, które noszą tradycyjny strój zwany hidżab, muszą przestrzegać też restrykcyjnie zasad obowiązujących w świecie islamu. Konserwatyzm ten jest jednak nie obecny w hotelach każdy, kto tutaj przyjedzie może śmiało żyć według własnych zasad, watro jednak uszanować odmienną kulturę. Główną gałęzią gospodarki jest tutaj przemysł wydobywczy. Oman na dużą skale wydobywa ropę naftową, oraz gaz ziemny.

Bogactwa mineralne

20 maja 2015, w kategorii Azja

Bogactwa mineralne Azja jest ciekawym kontynentem, z jednej strony jest malowniczy, ale też i bardzo ubogi. Mamy tutaj do czynienia ze słabo rozwiniętą gospodarką, brakuje maszyn miejsc pracy, ale jednak kraj jakoś funkcjonuje. Kraj ma nadal duże bezrobocie oraz deficyty. Większość jedzenia, oraz produktów Azja jest zmuszona importować od swoich sąsiadów. Tym czasem, jeśli chodzi o minerały na tym terenie jest ich dużo. Szacuje się, że niektóre z zasobów należą do największych na świecie. Azja może poszczycić się przede wszystkim złożami ropy naftowej. Znajduje się ona na północy Azji i centralnej części. Zasoby wydobycia ropy szacowane są na 70 procent światowego wydobycia, a więc bardzo dużo. Kolejnym minerałem jest nie wątpliwie węgiel kamienny, ten z kolei wydobywa się w Chinach, Korei i Syberii. Azja to także tren bogaty w uran, najwięcej tego pierwiastka znajduje się w Azji środkowej. Ogólnie większa cześć tego kontynentu może poszczycić się złożami wielu pierwiastków takich jak ruda żelaza, cynku, ołowiu. Głównymi ośrodkiem wydobywczym dla złota i srebra jest z kolie Syberia tern ten jest wyjątkowo trudny i zimny jednak posiada duże złoża tych minerałów. Dzięki bogactwom naturalnym Azja zajmuje czołowe miejsce na świecie w wydobywaniu minerałów z głębi ziemi. Kraj jest bardzo bogaty pod względem wydobywania i eksportowania minerałów poza granice, Azja zaopatruje dużą cześć Europy. Bogactwa naturalne są łownym motorem napędzającym całą gospodarkę. Jest to jedyny atrybut, jakim może poszczycić się ten bardzo różnorodny pod względem klimatycznym i religijnym kontynent.