Wpisy z kategorii ‘Azja’

Zwierzęta występujące w Azji

14 czerwca 2015, w kategorii Azja

Zwierzęta występujące w Azji Azja jest największym kontynentem. Może konkurować z innymi krajami pod względem wydobywania licznych minerałów, przyrostu naturalnego czy zaludnienia. Pamiętajmy, że jest to nadal kraj o bogatej różnorodności nie tylko rośli, ale i zwierząt. Świat zwierzęcy, jaki ma miejsce na terenie Azji możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą będą stanowiły półwyspie indyjski, malajski, południowa cześć Azji, te krainy tworzą głównie roślinny orientalne. Z kolei pozostała cześć Azji i występowania na jej trenach zwierząt uzależnione od roślin, jakie tutaj się pojawiają. I tak na terenie tundry gdzie klimat jest zimny i trudny do przetrwania możemy spotkać lisy polarne, niedźwiedzie, czy renifery te znakomicie zasymilowały się z otoczeniem. Kolejną roślinnością, jaka występuje jest tajga na tych ternach występują rysie, żbiki, wilki, głuszce i cietrzewie. Ważnym miejscem, w którym występują zwierzęta są stepy, możemy na nich spotkać antylopy, żółwie, susły. Najmniej zwierząt występuje na pustyniach tutaj klimat jest bardzo ciepły. Brak roślinności skutkuje w malej ilości zwierzyny, na pustyni sprawdzi się na pewno wielbłąd, czy gazela. Fauna gór to z kolie dobre miejsce do życia dla rożnego gatunku kóz, gazeli, pandy wielkiej. Występuje tutaj obfitość pożywienia, co za tym idzie różnorodność zwierzyny. Oprócz licznych zwierząt nie możemy pominąć licznych gatunków ptactwa dzikiego. Zwierząt oraz ich gatunków na terenie Azji jest bardzo wiele sprawia to, że teren ten jest jeszcze bardziej godny naszej uwagi.

Islam a noszenie ozdób przez kobiety

4 czerwca 2015, w kategorii Azja

Islam a noszenie ozdób przez kobiety Każda kobieta lubi pięknie wyglądać, w tym celu chodzimy do kosmetyczki, fryzjera, w zasadzie możemy ze swoim ciałem robić, co tylko nam się podoba. Nie wszędzie jednak kobiety posiadają taka swobodę wyboru. Tak na pewno nie jest w Islamie. Tutaj kobieta swoim wyglądem ma pokazywać czystość, oraz skromność. Na kobiecie zostało wymuszone religią noszenie prostych szat oraz życie w skromności. Kobieta stanowczo nie powinna się malować, ponieważ wówczas kusi i namawia do grzechu. Dozwolone jest pokreślenie oczu czy ust, ale tylko dla męża. Kobietom w islamie zabrania się wszystkiego, nie mogą zdobić się, nosić pięknych ubrań po to by zachowały swoją neutralność i prostotę. Jeśli chodzi o kwestię malowania włosów nie ma tutaj zakazu jednak kobiety islamskie w tym aspekcie zazwyczaj korzystają tylko z czerwonej henny lub rośliny, która barwi włosy. Nie ma na pewno mowy o radykalnych zmianach koloru na blond lub fryzurze. Kobiety zazwyczaj spinają włosy w kucyka i nie decydują się na upięcia tym bardziej, że na głowie zazwyczaj noszą też okrycie głowy w postaci burki lub chusty. Poza zmianami w wyglądzie nie można w żaden sposób poprawiać, czy modyfikować ciała. Islam odrzuca takie pomysły, według religii ciało dane przez proroka nie można poprawiać. Nie możliwymi są też tutaj operacje plastyczne. W zasadzie wszelkie zmiany w swoim wyglądzie traktowane są, jako dzieło szatana. Ciekawe jest jednak to, że kobiety obarczono tak wieloma zakazami, nie może nawet w pełni poczuć się piękną, podczas gdy panowie mają wszelkie prawa i nic ich tak na prawdę nie ogranicza.

Klimat występujący w Azji

30 maja 2015, w kategorii Azja

Klimat występujący w Azji Azja jest ogromnym krajem, jej granice rozpościerają się na wiele tysięcy kilometrów. Poprzez swoją objętość możemy tutaj spotkać rożne strefy klimatyczne. W jednym terenie może panować mroźna zima w drugim z kolei upały jest to bardzo ciekawe zjawisko, jeśli chodzi o kraj, w zasadzie cały kontynent. Na klimat, jaki ma wpływ kilka czynników, czyli po pierwsze zwrotnikowość nie możemy pominąć także odległości od mórz. Z tego terenu nad Azję mogą napływać zimniejsze fronty atmosferyczne. W Azji występują także góry, są one nie bez znaczenia dla klimatu tutaj panującego. Góry sprawiają, że tereny Azji są częściowo osłonięte przed zimnem oraz wiatrami. Pasma górskie to znakomite bariery klimatyczne. Do najcieplejszych miejsc zaliczamy półwysep arabski oraz indyjski tutaj panują ogromne temperatury i klimat jak najbardziej ciepły. Większość czasu może nie spaść tutaj nawet kropla deszczu, co powoduje, że teren jest pustynny i niezwykle suchy. Z kolei terenem najbardziej zimnym są ziemie leżące na północnym wschodzie Azji. Teren ten nazywany jest biegunem zimna, ponieważ temperatury sięgają tutaj nawet – pięćdziesięciu stopni. Oprócz temperatur w Azji odnotowujemy różne częstotliwości opadów atmosferycznych. Najbardziej wilgotnym i deszczowym terenem są na pewno państwa znajdujące się w strefie równikowej z kolei najbardziej suchymi Afryka, Jemen tutaj występują liczne pustynie i uboga roślinność.

Prawa mężczyzn i kobiet w islamie Jeśli chodzi o Europę prawo gwarantuje równość kobietom, jaki mężczyzną. Mają oni prawa wyborcze, prawno do nauki, zabawy, wybranej religii, wolności. Ogólnie w każdej dziedzinie życia panuje ogromna swoboda. Zupełnie inaczej jest w Islamie. W tym miejscu najważniejszym dla wszystkich jest prawo religii. To ona określa jak można się zachowywać i co przystoi ludziom. Prawo to ma już wiele tysięcy lat pomimo wciąż zmieniającego się świata zostaje ono niezmienne. W islamie kobiety nadal są gorzej traktowane niż mężczyźni. To mężczyzna jest głową rodziny i decyduje o wszystkich aspektach życia rodzinnego. Może on tez kupić sobie młodą żonę, jeśli tylko ma fundusze, często są to nawet dzieci niemające nawet dziesięciu lat. Mężczyźnie przystąpi zaczepiać kobietę, bawić się i robić, co tylko mu się podoba. Zupełnie inaczej prawo donosi się do kobiety. Ta powinna samym wyglądem świadczyć o swoje religii. Preferuje się hidżab, czyli strój zakrywający w całości części ciała kobiety. W ten sposób nie kusi ona mężczyzn. Strój ten jest nie komfortowy, ale wręcz wymagany na terenie islamu. Wszelkie odstępstwa są karane chłostą lub więzieniem. Prawo dla kobiet jest bardzo surowe oprócz ciała muszą zakrywać nawet twarz. Kobieta nie decyduje o sobie w żadnej kwestii. Kiedy zdecydują o tym rodzice wychodzi za mąż i trafia do całkiem obcego domu. Bez względu na fakt ile ma lat musi pełnić obowiązki żony.

Ludność

25 maja 2015, w kategorii Azja

Ludność Najważniejszym aspektem dla każdego kraju jest na pewno ludność. To ona decyduje o ustroju panującym w danym kraju, napędza gospodarkę i kultywuje wszelkie tradycje. Azja z racji swojej powierzchni jest krajem, który zamieszkuje blisko 3,5 ml ludzi jest to duży wynik i stanowi prawie 60 procent ludności świata. Azja może poszczycić się sporym przyrostem naturalnym. Rodzi się tutaj wiele dzieci szczególnie na terenie Syrii, Jemenu czy Iraku. Najmniej urodzeń odnotowuje się w rejonach Chin tam ze względu na prowadzoną politykę i wygodne życie na rodzinę przypada jedno dziecko. Ludności na terenie Azji jest dużo jednak jej rozmieszczenie jest nierównomierne. Obszary Jawy i niziny chińskiej należą do najbardziej zaludnionych. Z kolie tereny górskie prawie w całości są niezaludnione, jest to wynikiem bardzo trudnych warunków do życia. Najwięcej ludności lokuje się w dużych miastach, tylko tam widzą przyszłość dla siebie i dla potomstwa. Duże miasta to też punt zaczepienia dla młodych, którzy poszukują pracy lub chcą się wyedukować. Do trzech największych miast Azji zaliczamy Seul, Bombaj, Szanghaj. Co ciekawe największy przyrost naturalny można odnotować na prowincji tam duże rodziny są normą. W miastach polityka jest już nieco inna każda dba o swój byt i decyduje się na mniejsza rodzinę. Sporą cześć ludności azjatyckiej stanowią też turyści, którzy nie rzadko osiedlają się tutaj na stałe.

Bogactwa mineralne

20 maja 2015, w kategorii Azja

Bogactwa mineralne Azja jest ciekawym kontynentem, z jednej strony jest malowniczy, ale też i bardzo ubogi. Mamy tutaj do czynienia ze słabo rozwiniętą gospodarką, brakuje maszyn miejsc pracy, ale jednak kraj jakoś funkcjonuje. Kraj ma nadal duże bezrobocie oraz deficyty. Większość jedzenia, oraz produktów Azja jest zmuszona importować od swoich sąsiadów. Tym czasem, jeśli chodzi o minerały na tym terenie jest ich dużo. Szacuje się, że niektóre z zasobów należą do największych na świecie. Azja może poszczycić się przede wszystkim złożami ropy naftowej. Znajduje się ona na północy Azji i centralnej części. Zasoby wydobycia ropy szacowane są na 70 procent światowego wydobycia, a więc bardzo dużo. Kolejnym minerałem jest nie wątpliwie węgiel kamienny, ten z kolei wydobywa się w Chinach, Korei i Syberii. Azja to także tren bogaty w uran, najwięcej tego pierwiastka znajduje się w Azji środkowej. Ogólnie większa cześć tego kontynentu może poszczycić się złożami wielu pierwiastków takich jak ruda żelaza, cynku, ołowiu. Głównymi ośrodkiem wydobywczym dla złota i srebra jest z kolie Syberia tern ten jest wyjątkowo trudny i zimny jednak posiada duże złoża tych minerałów. Dzięki bogactwom naturalnym Azja zajmuje czołowe miejsce na świecie w wydobywaniu minerałów z głębi ziemi. Kraj jest bardzo bogaty pod względem wydobywania i eksportowania minerałów poza granice, Azja zaopatruje dużą cześć Europy. Bogactwa naturalne są łownym motorem napędzającym całą gospodarkę. Jest to jedyny atrybut, jakim może poszczycić się ten bardzo różnorodny pod względem klimatycznym i religijnym kontynent.

Azja

10 maja 2015, w kategorii Azja

Azja Azja jest ogromnym kontynentem, warz z Europą tworzy Eurazje. Pod względem wielkości jest uznawana za największy kontynent na świecie. Największa cześć tego terenu znajduje się na półkuli północnej, oraz południowej. Azja znajduje się w bliskim sąsiedztwie kilku oceanów to właśnie one oblewają ją należymy do nich ocean atlantycki, który znajduje się na północy od Azji, na zachodzie ocean spokojny oraz indyjski umiejscowiony na południu. Azja jest ogromnym krajem, sama nazwa słowa pochodzi z greckiego słowa asis, które w tłumaczeniu oznacza namuły rzeczne. Azja, jeśli chodzi o sam klimat rozciąga się na ogromne tereny stąd też sytuacja, w której możemy odnaleźć tutaj wszystkie strefy klimatyczne. Możemy spotkać w tym terenie klimat umiarkowany, arktyczny czy nawet gorący. Ta bogata różnorodność sprawia, że Azje odwiedza wielu trustów. Naturalnie ukształtowanie terenu jego rzeźba jest bardzo ciekawym aspektem jednak na terenie Azji występują kraje, do których wstęp jest ograniczony. W wielu krajach arabskich toczą się wojny jest to sytuacja bardzo trudna dla mieszkańców, ale i turystów. Tylko wybrane miejsca są dozwolone do zwiedzania. Tym czasie nigdzie indziej nie ma takiego skupiska ludzi, krajobrazów, kultur, co w Azji. Jeśli chodzi o roślinność Azji jest ona zróżnicowana i zależy od strefy klimatycznej, w której jesteśmy. Im klimat bardziej sprzyjający, tym roślinność bardziej bogata .

Roślinność terenów Azji

8 maja 2015, w kategorii Azja

Roślinność terenów Azji Każde państwo wyróżnia się roślinnością, może być ona od typowo bujnej po zwykłe krzewy porastające tereny pustynne. Na przykładzie Azji widzimy, że bogactwo i różnorodność tego kraju jest ogromne. Tylko na tym kontynencie występuje taka gama roślin. Nie chodzi tu bynajmniej o ich ilość, a różnorodność. To, jakie rośliny porastają dany teren zależy do kilku zasadniczych czynników, zaliczamy do nich klimatyczność, wpływ monsunów, oraz wniesienie nad poziomem morza. Azje możemy tak na prawdę podzielić na kilka zasadniczych części, czyli tą typowo florystyczną, zieloną, pustynna oraz mieszaną. Cześć północna Azji to głównie tundra, dalej kierując się na południe możemy dostrzec tajgę, czyli lasy szpilkowe. Najbardziej ubogim terenem, jeśli chodzi o roślinność będą pustynie. Tutaj warunki są tak trudne, że tylko nieliczne krzewy mogą im sprostać. Pustynie to miejsca suche deszcz może nie padać tam latami. Poza kilometrami piasku trudno spotkać jakąkolwiek roślinność. Najlepiej sytuacja przedstawia się w strefie podzwrotnikowej, ponieważ tam jest stosunkowo wiele opadów atmosferycznych. W tym klimacie rosną liczne drzewa liściaste, krzewy, lasy. Roślinność wytupująca na terenie Azji jest bardzo różnorodna, są tereny gdzie krzewów i drzew nie brakuje to prawdziwy raj dla roślin inne z kolei są terenami bardzo trudnymi. Ciężkie warunki panujące w części Azji powodują, że ludność zmaga się z problem braku wody nie urodzaju a nie rzadko nawet głodem.

Gleby występujące w Azji

1 maja 2015, w kategorii Azja

Gleby występujące w Azji Azja jest bardzo rozległym terytorium, występują tutaj rożne strefy klimatyczne, ma to zasadniczy wpływ na gatunki gleby. Możemy spotkać tutaj gleby żyzne, pustynne, wszystko zależy od tego, jakiej strefie klimatycznej się one znajdują. Naszą podróż po Azji zacznijmy od Syberii, tutaj występują gleby tundrowe, teren Azji zachodniej to z kolei gleby czarnoziemy. Jest to najbardziej poszukiwany rozdaj gleby. Na ternie gdzie ona występuje możemy liczyć na dobre plony. Jest to przede wszystkim ziemia bardzo żyzna i urodzajna. Nie brakuje w niej licznych składników mineralnych, które powodują szybki wzrost roślinności. Przeciwieństwem tego typu ziemi są na pewno kasztanoziemy, te z kolei występują w klimacie suchym i ciepłym. Najbardziej jednak ubogim pod względem wartości gleby jest obszar centralnej części Azji, w tym punkcie mamy do czynienia z licznymi pustyniami. Na tym obszarze roślinność jest bardzo uboga, tylko nieliczne krzewy zdołały przyzwyczaić się do trudnych warunków, jakie mają tutaj miejsce. Azja z racji sąsiedztwa z oceanami oraz zatoką posiada też wiele gleb typu mady, jest to rodzaj żyznej gleby, którą pozyskuje się najczęściej w korytach rzek. Najwięcej tego typu gleby znajduje się na terenie Gangesu, Kamczatki. W Azji występuje bardzo wiele typów gleb, zasadniczo od siebie odmiennych. Pomimo tego ludzie starają się jakoś radzić z tutejszymi warunkami, choć nie są wcale łatwe. Trudna i sucha gleba nie daje możliwości uprawy i zbioru plonów.