Wpisy z kategorii ‘Jemen’

Siły zbrojne Jemenu

16 czerwca 2015, w kategorii Jemen

Siły zbrojne Jemenu Jemen jest bardzo ciekawym państwem pod względem uksztaltowania i położenia. Znajduje się w sąsiedztwie dwóch mórz i zatoki abisyńskiej. Królują tutaj tereny górzyste, pustynie. Jeśli chodzi zaś o samo życie na tym terenie jest bardzo trudne. Zaczynając od klimatu, który jest bardzo ciepły. Występuje tutaj problem z hodowlą zwierząt i roślin tylko nie liczne gatunki potrafią przetrwać w tak ekstremalnych warunkach. Trudności wynikają też z ustroju panującego w Jemenie. Państwem rządzi prezydent, który sprawuje władze przez siedem lat kadencji tylko tymczasem w każdej chwili jego zady mogą zostać obalone. Jemen to kraj burzliwy, w którym zaczęto dochodzi do zamieszek nic, więc dziwnego, że wiele pieniędzy pochłania tutaj siła zbrojna. Jemen dysponuje w razie potrzeby aż trzema silami zbrojnymi, zaliczamy do nich siły lądowe, marynarkę oraz siły powietrzne. Na uzbrojeniem sił lądowych przeważają czołgi, pojazdy bojowe, działa, wyrzutnie rakietowe, czyli całkiem nowoczesny sprzęt. Nie gorzej sytuacja przedstawia się w marynarce morskiej tutaj Jemen ma do dyspozycji kilkanaście okrętów w wysokim standardzie. Wojska jemeńskie są bardzo dobrze przygotowane do przyszłych ewentualnych walk. Siły zbrojne to 66,7 tys. żołnierzy zawodowych oraz aż 71 tys., rezerwistów. Jemen, pomimo że ma słabo rozwiniętą gospodarkę na siły zbrojne nie szczędzi środków. Dziś jest on na 45 miejscu pod względem siły militarnej na świecie.

Bezpieczeństwo w Jemenie

11 czerwca 2015, w kategorii Jemen

Bezpieczeństwo w Jemenie Jemen jest na pewno bardzo malowniczym terenem. Kiedy jednak spojrzymy na niego pod kątem bezpieczeństwa okaże się, że turystyki prawie tutaj nie ma. Rząd rzadko wydaje wizy do tego kraju, ponieważ wciąż toczą się tutaj walki, cały rejon jest bardzo niespokojny. Sytuacja w tym kraju jest bardzo napięta. Codziennie giną tutaj ludzie szczególnie jednak narażeni na zamachy są obcokrajowcy. Dla własnego bezpieczeństwa, jeśli już musimy przyjechać do Jemenu powinniśmy nie wyjeżdżać poza granicę stolicy Jemenu. Tutaj jest najspokojniej i możemy liczyć na pomoc policji. Im bardziej przemieszczamy się na obrzeza tym więcej widać zorganizowanych grup przestępczych, nawet młodych nastolatków w pełni uzbrojonych. W tej kulturze nie ma znaczenia wiek, dzieci są od dzieciństwa przyzwyczajone do widoku broni i śmierci. Poza zagrożeniami czyhającymi na ladzie możemy zostać też zaatakowani drogą morską. Cały akwen zatoki adeńskiej i cześć Morza Czerwonego są zagrożone w dużej mierze piractwem. Najczęściej akcjom terrorystycznym padają obcokrajowcy, to właśnie z ich udziałem zdarzają się porwania. Poprze tego typu działanie Arabowie chcą wymusić pewne ustępstwa ze strony innych rządów. Dlatego zaleca się tylko wyjazdy w zorganizowanych grupach i unikanie prowincji, ponieważ w tym regionie panuje totalna samowolka. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo turysta powinien wynająć samochód z kierowcą wówczas ma pewność, że porusza się po bezpiecznych regionach.

Gospodarka Jemenu

7 czerwca 2015, w kategorii Jemen

Gospodarka Jemenu Jemen pod względem gospodarki jest bardzo zacofanym krajem. Państwo to posiada najmniej rozwiniętą sieć gospodarki. Dobrą wiadomością jest fakt, że zadłużenie tego kraju maleje i dziś wynosi tylko ok 40 procent. Jeśli jednak rozpatrzymy ten kraj dokładnie zauważymy niską inflacje, oraz duże bezrobocie sięgające 35 procent. W Jemenie na ma fabryk oraz przemysłu, dlatego też jedynym miejscem zatrudnienia dla lokalnej ludności zostaje rolnictwo, oraz pasterstwo. Jeśli chodzi o rolnictwo opiera się ono na hodowli zbóż, owoców, warzyw, oraz kawy. Zwierzętami hodowlanymi w tym konkretnym przypadku będą kozy, wielbłądy, owce, drób. Wszystkie te zwierzęta, które zdolne są przetrwać ciężkie warunki klimatyczne, jakie występują na tym terenie. Sąsiedztwo mórz sprawia, że Arabowie utrzymują się też z połowu ryb morskich. Jemen, pomimo, że jest bardzo trudnym terenem do życia ma jeden ważny aspekt tutaj wydobywa się pokaźne złoża ropy naftowej. Największym miastem przemysłowym jest Aden to właśnie tutaj zatrudnienia znajduje najwięcej młodych Arabów. Jemen z racji tego, że nie posiada zakładów produkcyjnych większość przedmiotów eksportuje od swych sąsiadów. Kupują przede wszystkim żywność, sprzęty maszyny, ponieważ tych brakuje. Jeśli chodzi o import Jemen może pochwalić się importowanie w dużej skali ropy naftowej, suszonych ryb czy znakomitej kawy. Jak widać z powyższego gospodarka Jemenu jest słabo rozwinięta.

Kobiety w Europie i Jemenie

2 czerwca 2015, w kategorii Jemen

Kobiety w Europie i Jemenie Kultura, z jaką możemy się spotkać zleży od szerokości geograficznej, na jaką trafimy. Jeśli chodzi o porównanie tych dwóch kultur, czyli europejskiej i jemeńskiej jest bardzo wiele różnic. Po pierwsze kobiety Europejki mogą pozwolić sobie na większą swobodę, same decydują o sobie, walczą o prawa. Co ważne mają prawo jak mężczyźni do pracy, nauki nawet uprawiają sporty typowo męskie. Jemenki w tej kwestii są bardzo skromne. Na co dzień realizują się przede wszystkim w domu dbają o dzieci oraz ognisko domowe. Jemenki nie pokazują swojej kobiecości ukrywają ja pod długim strojem i nakryciem głowy. Jest to dość nie komfortowe zważywszy, że w Jemenie panują bardzo wysokie temperatury. Europejki z eksponowaniem swoich walorów nie mają żadnych problemów. Nawet, jeśli pojawiają się w obcym kraju są zawsze sobą. Przybywając do Jemenu należałoby jednak uszanować kulturę tego kraju, czyli dostosować się zarówno ubiorem, jaki zachowaniem. Tutejsi mężczyźni nie są przyzwyczajenia do odkrytego ciała. Jeśli widzą panią skąpo ubraną jest to dla nich sygnał, aby ja zaczepić, zagadać, uzyskać numer telefonu. Musimy jednak pamiętać, że często zaczepki te są bardzo nachalne. Wybierając się do Jemenu watro zwiedzać tylko całymi grupami, ponieważ wówczas kobieta jest bezpieczna. Jeśli chodzi o panie z tego kraju są ciekawe innej kultury jednak źle zazwyczaj odbierają wulgarny ubiór. Europejki niestety same pracują swoją postawą na taki odbiór. Sytuacja kobiet w Europie jest bardzo rożna, od tej przedstawiającej się w Jemenie. Tutaj kobieta nie ma prawa głosu musi być przykładną żoną i żyć według islamu.

Historia Jemenu

24 maja 2015, w kategorii Jemen

Historia Jemenu Jemen jest państwem o bardzo bogatej kulturze, oraz historii. Zaczynając od czasów starożytnych Jemen był terenem, na którym istniały państwa miejskie oraz królestwo Saba. Z czasem rządy te się zmieniały, państwo przejmowali kolejno himjaryci oraz Abisyńczycy. W 575 roku przyszedł czas, kiedy dzisiejszy Jemen przyłączono do Persji. Przełomem w historii było przejecie terytorium przez Arabów, wówczas kraj uzyskał niepodległość. Pocztówkowo panowały tutaj rządy monarchiczne a z czasem powstała republika władana przez jednego prezydenta. W tym czasie wyznaczono też stolice kraju, jaką okazała się być San. Jemen był bardzo aktywny na arenie politycznej często dochodziło w nim do wojen nawet wewnętrznych. Wybuch wojny domowej przypada na okres maj-lipiec 1994. Wojna dotyczyła zarzadzania państwem. W pierwszych demokratycznych wyborach wygrał je Ali Abd Allah Salih, kadencja miała trwać siedem lat, lecz w 2011 wyniku masowych protestów stawisko przejął inny kandydat Abdow Rabbuhow Mansurow Hadi. Jemen ze względu na swoją historię jest bardzo nie spokojnym państwem wciąż mamy tutaj do czynienia z wieloma zamachami i niezadowoleniem ludności. Główną rolę w pastwie odgrywają szyickie bojówki, które zbrojnie wymuszają zmianę władzy. Pomimo, że rządy prowadzi prezydent może zostać szybko obalony, kiedy tylko prowadzi inną politykę niż szyicka. Niepokój, jaki panuje w Jemenie odbija się też na gospodarce, nikt tutaj nie przyjeżdża, ponieważ wciąż słychać o niekończących się zamieszkach.

Śluby w Jemenie

11 maja 2015, w kategorii Jemen

Śluby w Jemenie Kultura jemeńska jest bardzo złożona, głównym autorytetem w rodzinie jest mężczyzna, to on decyduje o wszystkim. Kobieta jest tylko miłym dodatkiem, który zajmuje się domem oraz dziećmi. W Jemenie jak na całym świecie zawierane są małżeństwa, wyglądają one jednak inaczej niż te europejskie. Tutaj standard jest bardzo niski. W Europie czas ślubu jest najpiękniejszym okresem dla narzeczonych, przygotowują uroczystość, wybierają stroje. Zupełnie inaczej przebiega to w Jemenie. Tutaj nawet kilku letnie dziewczynki mogą zostać oddane starszym mężczyzną. Do takiego działania rodziny dziewczynek popycha przede wszystkim bieda. W bogatym mężu córki upatrują wsparcia oraz lepszego życia. Ślub nie jest związkiem opartym na miłości, zazwyczaj za dziewczynę panowie płacą pokaźną sumę, pomimo, że jest jeszcze dzieckiem. Nie ma tutaj też mowy o jakimś uczuciu, ponieważ dzieci często są niedojrzałe poza tym nie mają kontaktu z rówieśnikami. W zasadzie trafiają do obcego domu, często dojrzałego mężczyzny. Proceder ten jest ogromny w całej Arabii dokonuje się sprzedaży dzieci do celów matrymonialnych. Sytuacja jest na tyle poważna, że wiele z tych dzieci z powodu wykrwawienia się po prostu umiera. W ten prosty sposób odbiera się dzieciom dzieciństwo. Aby przeciwdziałać takiemu zachowaniu powstała ustawa zabraniająca ożenku przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Na prowincjach jednak nadal jest praktykowane stare prawo.

Jak przygotować się do wizyty w Jemenie? Każdy wyjazd wiąże się z szeregiem czynności, jakie musimy wykonać zaczynając od dokumentów, a skończywszy na bagażu. Jeśli chodzi o sam wjazd do Jemenu turysta musi postarać się o wizę może ją dostać w ambasadzie republiki jemeńskiej, która ma siedzibę w Warszawie. Przy samy wjeździe do państwa wymaga się też, aby turysta posiadał ważny paszport. Jeśli zdarzy się sytuacja, że turysta przedłuża pobyt musi postarać się o stosowne dokumenty w biurze imigracyjnym. Jeśli chodzi o przepisy celne te są bardzo restrykcyjne wszelką walutę, jaką wwozimy trzeba zadeklarować już na porcie lotniczym. Z kolei samej wymiany walut dokonuje się w prywatnych kantorach. W Jemenie obowiązuje waluta zwana rialem nie wszystkie kantory prowadzą jej sprzedaż, ponieważ stosunkowo rzadko zdarzają się osoby zainteresowane tą waluta. Wytyczne dotyczące wjazdu do państwa dotyczą w dużej mierze bezpieczeństwa turysty, przed wyjazdem powinien on poddać się szczepieniom. W miejscu tym bardzo często występują choroby typu malaria, tyfus czy żółta febra. W krajach europejskich nie ma tego typu chorób zakaźnych. Lepiej stosunkowo szybko się zabezpieczyć, ponieważ służba zdrowia w Jemenie jest ograniczona, na obrzeżach wręcz zerowa. Jeśli już musimy skorzystać z pomocy lekarskiej zaleca się wizyty prywatne, tam komfort i bezpieczeństwa a w szczególności higiena są na odpowiednim poziomie. Musimy też pamiętać, że Jemen to teren, na którym często dochodzi do walk stąd też tylko niektóre tereny są możliwe do zwiedzania dla turysty.

Islamskie nakrycia głowy

29 kwietnia 2015, w kategorii Jemen

Islamskie nakrycia głowy Islam jest bardzo surową religią, wymusza ona na swoich wyznawcach nie tylko określony styl życia, ale nawet ubiór. Najbardziej na tych wytycznych straciły kobiety, ponieważ w tym wypadku nie ma mowy o niezależności, czy dowolności w ubiorze. Kobiety wyznające islam muszą nosić ubiór zgodny z ich religią. Jeśli chodzi o jego cechy charakterystyczne to musi być przede wszystkim prosty i skromny tak według islamu wymaga prorok. Kobiety swym strojem mają pokazywać wiarę a nie kusić mężczyzn. Dlatego też najczęściej zakrywają całe ciało. Nawet twarz jest punktem, który wymaga osłony. Według wierzeń ludowych to ona najbardziej kusi płeć przeciwną. Twarz można zakrywać częściowo lub całościowo wszystko zależy od terenu, na jaki trafimy. Tradycyjnym okryciem twarzy jest burka noszą je głównie kobiety w Afganistanie, jest to całościowe okrycie twarzy bez pozostawionych elementów na oczy. Kolejnym sposobem na osłonięcie twarzy jest nikab. Jest to osłona całej głowy, lecz posiada drobne otwory na oczy. Najbardziej wygodnym ze strojów jest nadal hidżab jest to całościowe osłonięcie całego ciała szarym materiałem, ale z kolei w tym wypadku twarz jest odsłonięta. Nakryte są tylko włosy kobiety i szyja. Nakrycia islamskie są dość kontrowersyjne, można je nosić na terenie islamu jednak w krajach europejskich budzą mieszane uczucia. Rządy niektórych z krajów chcą nawet wprowadzić zakaz ich noszenia, ponieważ obawiają się ze strony kobiet islamskich zamachów terrorystycznych. Pod tak wykonanym ubraniem ciężko jest stwierdzić, czy dana osoba nie ma ukrytych zamiarów.

Geografia Jemenu

24 kwietnia 2015, w kategorii Jemen

Geografia Jemenu Jemen jest krajem bardzo tajemniczym, mało, kto wybiera go na miejsce wycieczek tym czasem jest tutaj bardzo ciekawie. Już samo położenie Jemenu wskazuje na piękne krajobrazy. Kraj znajduje się na krawędzi Płaskowyżu arabskiego. Jeśli chodzi o samo uksztaltowanie kraju dominują tutaj góry, oraz liczne wyżyny. Jemen sąsiaduje też z Morzem czerwonym, Zatoka adeńską i Morzem arabskim. Północ kraju to z kolei teren bardzo suchy, rozciąga się tutaj pustynia Ar-rab al.- chali. Pustyni ta jest bardzo ciekawa, ponieważ pory suche mogą tutaj trwać od 5 do nawet 10 lat. Państwo znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, procentuje to w suche treny, ubogą glebę. Średnia temperatura waha się od 25- 35 stopni. W pasmach nizin jest chłodniej tam też występują ubogie opady deszczu. Niesprzyjające warunki atmosferyczne przyczynią się do ubogich opadów powstawania rzek okresowych. W sumie tylko tutaj możemy szukać lepszej gatunkowo gleby. Koryta rzek są miejscem występowania gleby aluwialnej. Jeśli chodzi o roślinność Jemen porasta roślinność krzewista, sawanny kolczaste zarośla. Jedynie w górach możemy zetknąć się z lasami akacjowymi. Skąpość przyrody wpływa na występowanie tutaj małej liczby zwierząt. W Jemenie możemy spotkać przede wszystkim pawiany, gazele, hieny szakale, warany, czy żmije rogate, tylko te zwierzęta zdołały się dopasować do tutejszego trudnego klimatu i uksztaltowania terenu.

Ubiór kobiety w islamie

20 kwietnia 2015, w kategorii Jemen

Ubiór kobiety w islamie Ubiór kobiecy wyznaczony jest przede wszystkim religią, jaką wyznają mieszkańcy Jemenu. Kobiety ze względu na swoją skromność i aby nie zachęcać mężczyzn do złego zachowania noszą strój zwany hidżab w dosłownym tłuczeniu strój oznacza zasłonę. Kobiety zmuszone są pomimo wysokich temperatur, jakie mają miejsce w Jemenie nosić strój zakrywający nie tylko twarz ręce, ale i nogi. Celem takiego zakrycia jest zapobieganie popędom seksualnym mężczyzn. Ubiór kobiety w islamie jest bardzo oryginalny strojem, kobiety chcą pokazać swoją cnotę oraz czystość. Według kultury islamskiej wszystko, co jest w kobiecie najlepsze jej walory powinny zostać skryte przed okiem innego mężczyzny i pozostawione dla męża. Szata ta jest bardzo specyficzną, zakrywa prawie całe ciało, włosy, wyglądem zbliżona jest do dzisiejszego habitu noszonego w zakonach. Ubiór ten, pomimo, że bardzo nie komfortowy i mało wygodny oznacza przynależność kulturowa oraz to, z jaką religią utożsamia się jego właścicielka. W zasadzie wszystkie kobiety od zalania wieków noszą hidżab jest to strój narodowy. Każdy turysta, jaki się tutaj pojawia w innym niż tradycyjne ubranie staje się troszkę napiętnowany, lub zaczepiany przez męską cześć społeczeństwa. Ważnym elementem hidżabu jest także zasłona twarzy, która nosi nazwę nikab. Jest to rodzaj chusty, która owija się głowę tak, aby pozostawić widocznemu tylko oczy. Według wielu osób to właśnie twarz najbardziej kusi i prowokuje. Kolejnym ozdobnikiem twarzy hindusek jest też burka, czyli całościowe skrywanie twarzy pod osłoną siatki, dzięki temu kobieta jest bezpieczna przed zaczepami mężczyzn i nieprzyzwoitym zachowaniem.