Wpisy z kategorii ‘Państwa Azji’

Chiny

12 czerwca 2015, w kategorii Państwa Azji

Chiny Chiny są jednym z wielu państw położonych w Azji. Na tym ogromnym obszarze mieszka przeszło pięćdziesiąt grup etnicznych. Jeśli chodzi o kwestię zaludnienia w Chinach mieszka najwięcej ludzi w skali świata. Jest aż 19 procent populacji. Chiny to bogate państwo, posiada ogromną powierzchnię oraz rozwiniętą gospodarkę. Jako nie liczne z państw Azji posiada też wiele bogactw naturalnych. Chiny sąsiadują aż z czternastoma krajami w tym z Koreą, Rosją to najwięksi ich sąsiedzi. Dawniej Chiny były bardzo zamkniętym krajem, nie wpuszczano do niego obcych obecnie jest całkiem inaczej państwo otworzyło się na ludność przybywają tutaj w poszukiwaniu lepszego życia, nie tylko Chińczycy z prowincji, ale przede wszytki turyści. Tych kusi ciekawa architektura i bardzo bogata historia tego kraju. Co ciekawe Chiny posiadają bardzo zróżnicowany ustrój polityczny. Najważniejszym elementem władzy jest władza centralna i konsytuacja w myśl, której każdy ma prawo do wolności, swobody wypowiedzi, do sprawiedliwego procesu czy też wyzwania. W praktyce wygląd to troszkę inaczej. Ludzie z klasy biedniejszej są na samym początku dyskredytowani, w Chinach najważniejszym aspektem jest pochodzenie oraz zarobki. Jeśli chodzi o wolność słowa tutaj też występuje cenzura. Nikt nie ma prawa powiedzieć na rząd złego słowa, wszelkie próby demonstracji są natychmiast uciszane. Prawo chińskie jest bardzo surowe jednak ma ono odzwierciedlenie w czynach. Chiny są najlepiej i najprężniej działającą gospodarką na świecie. To właśnie z tego miejsca zagraniczni sąsiedzi importują materiały, zabawki, sprzęty. Są one nie tylko tańsze, ale też dobrego gatunku.

Turcja

11 czerwca 2015, w kategorii Państwa Azji

Turcja Turcja jest państwem położonym w Azji, a dokładnie na półwyspie Azji mniejszej, częściowo rozciąga się nawet na Europę. Turcja podzielona jest na siedem rejonów, podział dokonany został pod względem ukształtowania terenu oraz klimatu, jaki występuje na danej szerokości geograficznej. Wyróżniamy tutaj rejon Morza czarnego, Marmara, Egejskiego, Śródziemnego oraz środkowej Anatolii, wschodniej i południowo wschodniej. Kolejnym stosowanym podziałem w Turcji jest podział na prowincje jest ich aż 81 a każda z nich dzieli się jeszcze na pod prowincje. Jeśli chodzi o strefę gospodarczą Turcja nie ma powodów do obaw działa prężnie i dynamicznie się rozwija. Tracja pod względem gospodarczym zajmuje czołowe miejsce w skali całego świata. Główną gałęzią gospodarki jest tutaj rolnictwo. Turcja jest na tyle samo wystarczalna, że nie musi importować żywności z innych krajów. Co godne uwagi takich krajów jest na świecie tylko sześć. W Turcji znajduje się ogromna liczba gospodarstw rolnych, około 5 milionów. Tutejsi rolnicy specjalizują się w uprawie bawełny, soczewicy buraków, tytoniu czy pomidorów. Nie możemy pominąć licznych upraw owoców. W Turcji najwięcej uprawia się jabłek, winogron, orzechów włoskich czy oliwek. Panują tutaj doskonałe warunki do uprawy ziemi. Turcja jest tak bogatym krajem również, ze względu na duży potencjał bogactw naturalnych. Rocznie wydobywa się tutaj ogromne ilości rudy żelaza, chromu cynku czy ołowiu. Najlepiej jednak rozwija się w tym rejonie turystyka. Co roku miliony turystów odwiedzają to piękne miejsce. Według badań Turcja jest 6 pod względem najchętniej odwiedzanych krajów.

Nepal

11 czerwca 2015, w kategorii Państwa Azji

Nepal Nepal to kraj położony w Azji południowej. Graniczy z Chinami oraz Indiami, co ciekawe nie posiada dostępu do morza. Największą cześć tego terytorium stanowią góry to aż 80 procent. Jest to pewien atut, który państwo wykorzystuje w celach turystycznych. Co roku przybywa tutaj wielu alpinistów chcących się po wspinać na najwyższe szczyty. Pomimo, że występujący w Nepalu krajobraz jest dość trudny do życia to jednak zamieszkuje go wielu ludzi. Nepal podobnie jak ma to miejsce w większości terenów Azji podzielony jest na części zaliczamy do nich 5 regionów oraz 75 dystryktów. Głównym źródłem utrzymania dla Nepalczyków jest rolnictwo. Istnieje tutaj także przemysł drzewny, tytoniowy czy cukrowniczy. Największe jednak dochody państwo czerpie z turystyki, ta gałęź rozwija się najlepiej. Można tutaj przede wszystkim wypoczywać i się wspinać, tylko w tym terenie istnieje tyle punktów wspinaczkowych i wspaniałych gór. Jeśli chodzi o samą kulturę i religię panuje tutaj różnorodność. Jest wielu wyznawców hinduizmu, buddyzmu, czy islamu. Nepal radzi sobie z trudną gospodarką jednak z powodu braku dostępu do morza dysponuje tylko dwiema silami zbrojnymi, czyli lądowymi i powietrznymi. Nie jest to imponująca liczba jednak Nepal nie prowadzi wojen, stąd też nie ma tak dużego zainteresowania kwestią bezpieczeństwa. Dziś Nepal intryguje swoim ukształtowaniem, oraz krajobrazem wielu turystów. Watro tutaj przyjechać dla pięknych plaż, gór, w których możemy aktywnie wypocząć i uprawiać sporty wspinaczkowe.

Indie

10 czerwca 2015, w kategorii Państwa Azji

Indie Indie są państwem położonym w południowej części Azji. Indie ze względu na swoje położenie znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Miejsce to nie tylko niziny i wyżyny, ale też i góry, na których znajduje się najwyższy szczyt zwany Kanczendzonga. Co ciekawe na północy Indii mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym mokrym, ale im dalej się przemieszczamy klimat radyklanie ulega zmianie przechodzi w suchy a nawet podzwrotnikowy górski. W Indiach często wieją monsuny letnie i zimowe w wyniku ich połączenia nie rzadko na tym terenie występują wielkie ulewy. Najcieplejszym okresem w Indiach jest maj, wówczas mamy ponad trzydzieści stopni, zimno z kolei jest w górach, tam zima może trwać nawet sześć miesięcy. Indie na pewno mogą pochwalić się dużym zaludnieniem, są one drugie po Chinach pod względem ludności świata. Tak duża mieszanka ludności sprawia, że mamy do czynienia z różnymi kulturami, językami. Sprawia to, że Indie stają się jeszcze bardziej ciekawe. Językiem oficjalnym jest naturalnie hindi, pomocniczym angielski, co ważne dopuszcza się do użytku jeszcze 21 języków konstytucyjnych. W praktyce w określonych stanach mogą być one językami wykładowymi lub urzędowymi. Jeśli chodzi o sam system polityczny podobnie jak ma to miejsce w Polsce państwem kieruje prezydent, a jego prawa ręką jest premier. Wszystkie stany, na które podzielone są Indie mają swojego gubernatora tego z koli mianuje prezydent.

Cypr

10 czerwca 2015, w kategorii Państwa Azji
Tagi: , ,

Cypr Cypr jest państwem znajdującym się na wyspie Cypr, ta z kolei umiejscowiona jest w części morza śródziemnego. Biorąc pod uwagę jego powierzchnie to nie wielkie państwo. Mimo to stało się w 2004 roku członkiem Unii europejskiej. Co ciekawe tereny te podzielone są na sześć dystryktów, ale tylko nad pięcioma Cypr sprawuje władzę. Najważniejszą osobą w państwie jest naturalnie prezydent, jest on wybierany przez ludność na okres pięciu lat. Władzę ustawodawczą z kolei sprawuje parlament. Cypr jest bardzo ciekawym państwem pod względem ludności, występuje tutaj kilka grup etnicznych. Rdzennymi mieszkańcami tej pięknej okolicy są naturalnie Grecy, nie brakuje jednak ludzi pochodzenia tureckiego. Dużą grupą są także emigranci z innych państw, którzy na Cyprze odnaleźli miejsce dla siebie do życia. Jeśli chodzi o zaludnienie nie jest ono może tak duże jak w Chinach, ale sięga poziomu 76 osób na metr. Najwięcej ludzi zamieszkuje wybrzeża i tereny nizinne, tutaj są najlepsze warunki do życia. Ze względu na dużą różnorodność mieszkańców na Cyprze jest wiele religii. Największą z nich jest prawosławie, islam i katolicyzmu, Cypr to nie wielki kraj, na którego terenie powstało wiele grup ludności, mieszają oni w odległych miasteczkach jednak kontaktują się ze sobą. Z powodu nie wielkiej liczby ludności każdy zna każdego. Cypryjczycy to naród bardzo otwarty na ludzi z chęcią witają trustów, lubią kontakty i nawiązywać znajomości.

Katar

27 maja 2015, w kategorii Państwa Azji

Katar Katar jest państwem położonym we wschodniej części Azji dokładnie nad Zatoka perką. Sąsiadem Kataru jest Arabia saudyjska. Co ciekawe Katar nie jest może ogromnym państwem pod względem powierzchni jednak jest krajem najbogatszym. Można śmiało stwierdzić, że zarobki są tutaj na bardzo wysokiej stopie. Jeśli chodzi o sam ustrój polityczny Katar jest księstwem, czyli emiratem władzę stanowi tutaj emir pochodzący Z rodu al. Sani. To on powołuje rząd oraz premiera. Co ciekawe nie ma tutaj ani parlamentu ani premiera. Katar jest bardzo ciekawym miejscem pod względem ukształtowania i samego terenu. Znajdują się tutaj wyłącznie niziny, panuje klimat zwrotnikowy, ale wybitnie suchy. W praktyce Katar to kilometry pustyń oraz plaż. Najcieplejszym okresem jest czas od stycznia aż do sierpnia wówczas temperatura dochodzi do 40 stopni. Jeśli chodzi o deszcze występują minimalne opady atmosferyczne. Jedynym źródeł wody dla mieszkańców tego kraju jest odsolona woda morska. Z powodu piaszczystego terenu nie możliwa jest uprawa roślin, możemy spotkać tutaj wyłącznie rośliny pustynne. Zaletami Kataru są jednak piękne wody, wyjątkowo czyste i rafy koralowe. To tutaj przybywa najwięcej miłośników nurkowania podwodnego. Katar swoją pozycję na rynku zdobył dzięki bogactwo bogactwom naturalnym, jakie posiada. Wydobywa się tutaj spore ilości ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Jeśli chodzi o gaz ziemny są tutaj ogromne złoża, które zaspokoją gospodarkę na wiele tysięcy lat. Katar pod względem wydobywania klasyfikuje się na trzecią pozycje zaraz po Rosji i Iranie. Oprócz wydobywania bogactwa naturalne od razu są przetwarzane, dzięki czemu gospodarka działa dość prężnie.

Laos

27 maja 2015, w kategorii Państwa Azji

Laos W południowo wschodniej Azji możemy natrafić na nie duże państwo o nazwie Laos, jego stolicą jest Wientian. Samo państwo usytuowane jest na półwyspie indochińskim. Jest to jeden z nielicznych krajów pozbawiony dostępu do morza. Jeśli chodzi o cechy geograficzne teren jest wyżynno górzysty, większość Laosu porastają bujne drzewa i lasy. W Laosie panuje klimat monsunowy, procentuje on w długą porę deszczową, która trwa od maja do samego października po tym okresie przychodzi czas na porę suchą z wysokimi temperaturami. Wiosna oraz jesień są tutaj prawie nie odczuwalne i trwają bardzo krótko. Głową państwa jest tutaj prezydent, podobnie jak w Polsce wybierany na kadencje pięciu lat. Szefem natomiast rządu jest premier tego zatwierdza prezydent, oraz parlament. Laos jest typem republiki z jedno izbowym parlamentem. Laos pomimo dość trudnego klimatu, jaki tutaj panuje jest krajem wciąż rozwijającym się. Głównym dochodem jest rolnictwo, oraz wycinka drzew, których tutaj nie brakuje. Sektor usługowy zostawia wiele do życzenia jednak rozwija się wciąż turystka. Wielu kusi piękny krajobraz oraz dzika przyroda, która tutaj występuje. Jeśli chodzi o ludność trudno dokonać jej pomiaru, ponieważ rząd nie prowadzi dokładnego spisu wzoruje się raczej na podziale ludności ze względu na wysokość geograficzną, jaka zamieszkują, czyli na ludność nizin, wyżyn i gór. Największa jednak liczba ludności zlokalizowana jest wokół samej stolicy Laosu.

Singapur

26 maja 2015, w kategorii Państwa Azji

Singapur Singapur to państwo umiejscowione w południowo wschodniej Azji. Sama nazwa miasta oznacza w dosłownym tłumaczeniu miasto lwa. Singapur ma bardzo specyficzne położenie mianowicie znajduje się na sypie Singapur i otaczają go liczne wysepki. Co ciekawe nie da się określić powierzchni Singapuru jednoznacznie, ponieważ wciąż trwają prace mające na celu pozyskiwanie lądu z oceanu, dzięki temu państwo powiększy swoje rozmiary. Na terenie Singapuru możemy spotkać nie tylko tereny nizinne, ale przede wszystkim góry i granitowe skały. Teren ten jest bardzo malowniczy, ponieważ Singapur otaczają piękne plaże i rafy koralowe. Dawnej większość wyspy porośnięta była drzewami i krzewami te jednak wykarczowano powodem było szybko rozrastające się miasta. Dziś z lasów tych zostało bardzo nie wiele i są pod ochroną. Poza ciekawą roślinnością turystę na pewno zaciekawi tutejsza fauna. Tylko w Singapurze występuje makak, czyli małpa wąskonosa. Kolejnym ciekawy zwierzakiem jest największy singapurski ssak, czyli dzika świnia. Żyje tutaj też duża liczba gadów, płazów ponad 350 gatunków pięknych motylki. Nie możemy naturalnie pominąć ciekawych gatunków ryb i skorupiaków, które znajdują się w pobliżu rafy koralowej. Singapur zaraz po Japonii jest najbardziej rozwiniętym państwem świata. Gospodarka działa tutaj prężnie, ponieważ wspiera ją instytucja państwowa. Gospodarka opiera się przede wszystkim na działalności usługowej, turystce, przemyśle stoczniowym, oraz tekstylnym.

Filipiny

24 maja 2015, w kategorii Państwa Azji

Filipiny Mówiąc o Azji nie możemy pominąć Filipin. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce. Swoją aurę zawdzięcza przede wszystkim położeniu, znajduje się na archipelagu filipińskiemu, na oceanie spokojnym. Filipiny zewsząd oblewane są morzami i zatokami. Państwo to jest przepiękne, dominują w nim czyste piaskowe plaże i lazurowe wybrzeża. Są jednak mankamenty takiego położenia, Filipiny znajdują się w klimacie równikowym, co skutkuje w częste tajfuny. Nie wyklucza się na tym terenie również trzęsień ziemi. Mimo to setki turystów odwiedza to malownicze miejsce powód jest jeden, żadne państwo nie posiada tak ogromnej bioróżnorodności, co Filipiny. Filipy pod względem zaludnienia zajmują dwunastą pozycje wśród najbardziej zaludnionych miejsc na świecie. Duża liczba ludności sprawia, że mamy w tym państwie do czynienia z wieloma kulturami i religiami. Co ciekawe językiem oficjalnym jest tutaj filipińskie, angielski, ale możemy spotkać się również wieloma dialektami, które są używane lokalnie. Jeśli chodzi o samą politykę Filipiny są republiką. Posiadają konstytucję, oraz system prawny, przestrzegają też Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Życie na tym pięknym malowniczym zakątku toczy się wokół największych miast. Duża cześć ludności znajduje się w samej stolicy, którą jest Manila. Filipiny, jako kraj mają wiele do zaoferowania są tolerancyjni i wręcz oczekują na turetyków, ponieważ ci napędzają ich gospodarkę. Filipiny cenione są za piękne krajobrazy, roślinność i przede wszystkim czyste wody.

Rosja

22 maja 2015, w kategorii Państwa Azji

Rosja Rosja jest państwem położonym w dużej części na terenie Azji oraz Europy. Pod względem powierzchni Rosja jest największym państwem na świecie. Rosja jest wszystkim doskonale znana, głównie z bogactw naturalnych, jest bogatym krajem, ponieważ dysponuje ogromnymi złożami gazu ziemnego. Rosja wiele z zasobów, źródeł energii eksportuje, czym zasila kraje sąsiadujące. Dla polityki zagranicznej państwo odgrywa bardzo ważną rolę. Całe państwo jest pokaźne i polega podziałowi na 46 obwodów, 22 republiki, 9 krajów, 3 miasta wydzielone oraz obwód autonomiczny. Rosja rozpościera się na Azję i Europę stąd występuje tutaj podział na dwie strefy czasowe. Poza różnorodnością w czasie mamy tutaj do czynienia z bardzo dużą rozbieżnością w klimacie, na jednym terenie jest bardzo zimno na drugim ciepło lub deszczowo wszystko zależy do tego, na jakie szerokości geograficznie aktualnie się znajdujemy. Jeśli chodzi o uksztaltowanie powierzchni jest ono bardzo zaskakuje. Europejska cześć Rosji to przede wszystkim krajobraz polodowcowy. Nie możemy pominąć tutejszych pięknych gór Ural i wyżyn, które się rozpościerają na olbrzymim terenie Rosji. W Rosji mamy do czynienia z rożnymi gatunkami gleby, jest to wypadkową stref klimatycznych i tak największa cześć to tundra, rosną tutaj przede wszystkim mchy i porosty, kolejna to strefa typowo leśna. Znajdziemy tutaj głównie lasy iglaste. Następną strefą glebowa będą stepy, tutaj występują bardzo bogata w minerały gleba. Na niej Rosjanie uprawiają przede wszystkim żyto, kukurydzę. Ostatnią strefę stanowi subtropikalna, na niej możemy zauważyć dużą ilość lasów iglastych, oraz liściastych.